Galerie

Z lampami w lesie

Co kupić: nowy obiektyw czy lampę? Oczywiście że lampę! A najlepiej więcej niż jedną. Nawet najlepiej rysujący obiektyw na nic się nie zda, jeśli warunki oświetleniowe są trudne – niestety fizyki nie oszukamy, dynamika się sama nie rozciągnie. Trzeba trochę jej pomóc.

DSC_7857

Zdjęcie jest poprawne, ale nic nie wnosi do tematu. Ciekawie zaczyna się, jak zaświeci się lampą. Dlaczego? Bo posiada inną, wyższą temperaturę barwową niż światło słońca. Bo można mieć własne źródło światła (ot odkrycie).  Jak wykorzystać te 2 fakty? Przy robieniu zdjęć ustawiamy ekspozycję na tło (tak, aby było poprawnie naświetlone) a następnie lampą doświetlamy tak, aby model też był poprawnie oświetlony. Następnie w postprocesie ustawiamy balans bieli na modela i mamy ładne, nasycone, ciepłe kolory na tle i poprawne (naturalne) na twarzy modelki. Oczywiście światło lampy można modyfikować poprzez różne akcesoria i filtry. Ja osobiście używam głównie transparentnej parasolki (do celów amatorskich spokojnie wystarcza).

DSC_7908

Czytaj dalej Z lampami w lesie

Red Bull Air Race – Gdynia

Mimo ciężkiego światła i dość krótkiego obiektywu (Nikkor 55-200 F/4,0-5,6) jestem zadowolony z ujęć.

Co do samych zawodów mam podobne podejście jak do Formuły 1 -niby fajnie, ale na dłuższą metę trochę wieje nudą. W sumie taka jest już natura sportów motorowych :) Co innego jeśli chodzi o pokaz Breitling Jet Team – po raz pierwszy oglądałem tego typu wydarzenie i na pewno w przyszłości podobnej okazji nie odpuszczę.

Czytaj dalej Red Bull Air Race – Gdynia