Z lampami w lesie

Co kupić: nowy obiektyw czy lampę? Oczywiście że lampę! A najlepiej więcej niż jedną. Nawet najlepiej rysujący obiektyw na nic się nie zda, jeśli warunki oświetleniowe są trudne – niestety fizyki nie oszukamy, dynamika się sama nie rozciągnie. Trzeba trochę jej pomóc.

DSC_7857

Zdjęcie jest poprawne, ale nic nie wnosi do tematu. Ciekawie zaczyna się, jak zaświeci się lampą. Dlaczego? Bo posiada inną, wyższą temperaturę barwową niż światło słońca. Bo można mieć własne źródło światła (ot odkrycie).  Jak wykorzystać te 2 fakty? Przy robieniu zdjęć ustawiamy ekspozycję na tło (tak, aby było poprawnie naświetlone) a następnie lampą doświetlamy tak, aby model też był poprawnie oświetlony. Następnie w postprocesie ustawiamy balans bieli na modela i mamy ładne, nasycone, ciepłe kolory na tle i poprawne (naturalne) na twarzy modelki. Oczywiście światło lampy można modyfikować poprzez różne akcesoria i filtry. Ja osobiście używam głównie transparentnej parasolki (do celów amatorskich spokojnie wystarcza).

DSC_7908

A co zrobić jak coś wtapia się w tło (np. liście na tle lisci)? Dać kontrę. Można zrobić to drugą lampą, która spokojnie sobie leży w liściach i czeka aż naciśniemy spust migawki.

DSC_7922-Edit

Niestety tutaj dały mi się we znaki “przepały” na liściach, ale za to są dużo bardziej widoczne i wyeksponowane z tła.

DSC_8044

Tutaj widać jak bardzo można rozciągnąć dynamikę. Użycie lamp pozwoliło wykreować zupełnie inną rzeczywistość  – po prostu o 14, przy pochmurnej pogodzie, nie ma takiej zieleni w polskim lesie.

Sam obecnie posiadam 2 “zestawy reporterskie”, czyli lampa, statyw i parasolka transparentna. Na plener jest to wystarczające, w “studiu” niestety trzeba kombinować – w trudnych chwilach wspieram się blendą, ścianą lub czymkolwiek białym. Ale na start z strobingiem taki zestaw spokojnie wystarczy.

Dzięki dla Agnieszki i Jessiki za poświęcony czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *