Narracje 6 – Mędrzec i Duch

Narracje – festiwal odbywający się od 2009 roku, w tym roku zagościł do Wrzeszcza. Z założeń miał być mniej “monumentalny”, bardziej wzruszający do refleksji. Ciężko mi stwierdzić, jak to się ma do rzeczywistości. Na poprzednich edycjach nie byłem a sam raczej twardo stąpam po ziemi.

Za to co widać, to dużo nadinterpretacji (patrz Waliszewska i opisy przy standach).  No ja tego po prostu nie rozumiem, nie widzę nawiązania do tego co widzę a do tego co czytam.

"Mleko Bardziej" - autoportret Waliszewskiej
“Mleko Bardziej” – autoportret Waliszewskiej

Dużo było filmów wyświetlanych na ścianach budynków – moim zdaniem na szczególne uznanie zasługuje Ogród Agnieszki Polskiej – za sprawą lektora jak i świetnych kadrów tworzą fenomenalny klimat.

Real Ghost Bardo - mocno psychodeliczne
Real Ghost Bardo – mocno psychodeliczne

Najcziekawszy punkt – Duch miejsca Stowarzyszenia Inicjatywy Miasto. Można sobie coś zjeść z foodtrucków, ogrzać się przy koksownikach. W tle lecą swingowe nuty. Wszystko jest genialnie oświetlone i wręcz zachęca do zostania tutaj dłużej.

Tu sobie można usiąść...
Tu sobie można usiąść…
...a w tle widać SurfBurgera, gdzie można się pożywić :)
…a w tle widać SurfBurgera, gdzie można się pożywić 🙂

Świetna też była animacja Wrzosowisko. Ulice Wrzeszcza zarastające wrzosem i trawą. Dla niewtajemniczonych – nazwa dzielnicy pochodzi właśnie od Wrzosu, który porastał okoliczne lasy.

Wrzosy sobie rosną
Wrzosy sobie rosną – ta faza ma przypominać mur pruski? Przypomina wam? Mi nie bardzo.
A tu sobie wrzosy urosły.
A tu sobie wrzosy urosły.

Dużo instalacji znajduje się w wnętrzach. Z jednej strony pozwala to odwiedzić np. synagogę (kto był kiedyś w synagodze?) i przy okazji ogrzać się. Z drugiej strony – problematyczne bywa wejście i wyjście i niestety trzeba chwilę postać.

Długie spojrzenie. Czyli laserowe oczy, trochę zezowate.
Długie spojrzenie. Czyli laserowe oczy, trochę zezowate.

Czy warto było pójść na Narracje? Według mnie tak. Ale jeśli ktoś się nastawia na artystyczne uniesienie, bądź monumentalne instalacje , to się zawiedzie.

Też was wkurzały te buczące BMKi (punkt 23)? 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *